PRZEGLĄDY ELEKTRYCZNE

Obowiązkowe przeglądy instalacji elektrycznych

Na czym polega przegląd instalacji elektrycznej?


Przegląd instalacji elektrycznej można podzielić na dwa etapy. Pierwszy etap to tzw. oględziny instalacji, kolejny to czynności związane z wykonywaniem prób i pomiarów instalacji elektrycznej przy użyciu specjalistycznej i skalibrowanej aparatury pomiarowej mające na celu sprawdzenie, czy badana instalacja zapewnia bezpieczeństwo użytkowania budynku oraz stały i stabilny dostęp do prądu elektrycznego. W zakres przeglądu instalacji elektrycznej wchodzi ocena sprawności stanu połączeń, osprzęt, zabezpieczenia i środków ochrony przed porażeniem, oporność izolacji przewodów i uziemień instalacji oraz aparatów.  Szczegółowy przebieg i zakres oględzin instalacji elektrycznej niskiego napięcia określa Polska Norma PN-HD 60364-6:2008.

Czy przeglądy instalacji są obowiązkowe ?  


Wykonywane okresowe przeglądy instalacji elektrycznej są obowiązkowe i  wynikają z przepisów prawa a dokładnie z art. 62 prawa budowlanego, który wskazuje, iż obiekty budowlane w czasie użytkowania powinny być poddawane co najmniej raz na 5 lat kontroli stanu technicznego oraz przydatności użytkowej, uwzględniając przy tym również estetykę budynku i jego otoczenia. Obowiązek zamówienia przeglądu ciąży na właścicielu budynku lub zarządcy nieruchomości. Jeśli nieruchomość objęta jest większym ryzykiem zagrożenia pożarowego czy wybuchu, przegląd powinien być wykonywany raz do roku.
Istotny poza bezpieczeństwem użytkowników jest fakt, że jeśli dojdzie do pożaru domu związanego z instalacją elektryczną, a przegląd nie był wykonany, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania. Ubezpieczenie domu zazwyczaj obejmuje stosowne klauzule w tym zakresie. 


Dlaczego pomiary i przeglądy elektryczne są tak ważne?


  • Jest to obowiązek wynikający z Ustawy Prawo Budowlane  (art. 62, ustęp 1, punkt 2)
  • Wymagania firm ubezpieczeniowych (domu, budynki firmowe i gospodarstwa). 
  • W celu sprawdzenia czy instalacja elektryczna zapewnia odpowiedni poziom ochrony przeciwporażeniowej dla Ciebie, Twoich bliskich, współpracowników i zwierząt w Twoim otoczeniu.
  • Zweryfikowanie, czy instalacja elektryczna zapewnia odpowiedni poziom ochrony przeciwpożarowej.
  • W celu dopełnienia formalności związanych z budową nowego budynku i uzyskaniem pozwolenia na jego użytkowanie.
  • W celu sprawdzenia, czy elektryk, który wykonał Twoją instalację elektryczną zrobił to dobrze i zgodnie ze sztuką.
  • W celach gwarancyjnych – jest to wymagane np. podczas instalacji kabli grzewczych, mat grzewczych, folii grzewczych oraz innych urządzeń elektrycznych, które wymagają fachowego pomiaru po zakończeniu czynności montażowych.
  • W celu oceny stopnia zużycia elementów instalacji elektrycznych i wcześniejszego zaplanowania ich wymiany.
  • W celu oceny możliwości wykonania prac związanych z modyfikacją, rozbudową lub przebudową instalacji elektrycznych.


Ważne!  Montaż, rozbudowa, remont, modernizacja, czy naprawa instalacji elektrycznej musi zakończyć się tzw. sprawdzeniem odbiorczym, czyli oględzinami.